Bardzo gwałtowny patriotyzm czyli zbawiaj Polskę czynem: pal, gwałć i maltretuj

Ojców naszych ziemio święta,

Ziemio wielkich cnót i czynów,

Tyś na wskroś jest przesiąknięta,

Krwią ofiarną twoich synów.

Nie darmo w twoje rano,

O! puścizno przodków droga!

Ziemią świętą ciebie zwano,

Boś najbliżej stała Boga.

Byłaś ziemią poświęcenia,

Przytuliskiem licznych gości;

Dziwny ciebie opromienia,

Czar męczeństwa i świętości.

(Władysław Bełza)

z14936602Q,Demonstrant-z-polska-flaga-na-pl--Zbawiciela--W-tl

 

Jest wiele wzorców patriotyzmu. W Polsce, z szacunkiem, znacznie częściej mówi się o oddaniu życia za ojczyznę, o całkowitym poświęceniu dla niej, porzuceniu każdej działalności, która nie służy walce o szczęście kraju i narodu, aniżeli o codziennej pracy. Co oznacza, że znacznie wyżej punktowany jest Konrad Wallenrod, który zamyka Aldonę w wieży, z pasem cnoty na wszystkich członkach (bo, gdy on w walce i szale, ona winna się modlić, a on powinien odczuwać spokój i satysfakcję głęboką, że żona mu się nie puszcza), niż głupi Słonimski, który bredzi: „Ojczyzna moja wolna, wolna… Więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada” (bo, jako Polak niesystemowy i nieczysty rasowo, nie wie, że płaszcz Konrada, każdemu Polakowi przyrasta do ramion, jako te skrzydła anielskie i łopoce marsowo, jako te skrzydła husarskie). Patriotyzm jest czynem, walką, męką i mordęgą, bo taki Kmicic lata po całej Rzeczpospolitej, leje się po plecach (przy pomocy Soroki), że aż krew tryska, zbawia siebie, dzięki zbawianiu ojczyzny, za co czeka go nagroda, może nie w postaci siedemdziesięciu dwóch dziewic w raju, ale jednej Oleńki („Jędruś! Ran twoich nie godnam całować”) darowanej mu testamentem dziadunia niby, swoiście perwersyjny, prezent urodzinowy. Jakoś w tym momencie widzę Małgorzatę Braunek w tej futrzanej czapie, na której czubku znajduje się kokardka (może biało-czerwona). A po czym taż Oleńka, wyskakuje z tortu (uczynionego zręczną dłonią np. Pacunelek) zrzuca z siebie futro i piszczy: surprise! A potem już zapłodniona i szczęśliwa chodzi „z wolna i ostrożnie, bo było w niej pełno powagi błogosławieństwa”. Może urodzić syna-wojownika, będzie mu Herakliusz, który znów czynem, machaniem szablą i wrzaskiem zbawiać będzie ojczyznę, tak jak i jego potomkowie, aż do zaborów. Amen!

No, po hymnie! Spocznij!

Jest wiele rodzajów konkursów. Można wygrać lizaka za trzecie miejsce w slalomie z jajkiem na łyżce podczas dorocznego festynu w miejscowości Bębło Wielkie. Można dostać Oskara, Nobla, Złotą Maskę, nagrodę dydaktyczną od rektora, chociaż w kuluarach wyżej punktowane jest taka za książkę. No i, w związku z tym: „Oddział Telewizyjny KSDP przyznał nagrodę (…) za „Najlepszą fotografię patriotyczną roku 2013”. KSDP, to Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Co oczywiście powoduje pytanie, czy musi być to rozróżnienie na dziennikarzy i katolickich dziennikarzy, ale mieszkamy w Polsce i pewnie musi tak być. Proponuję jeszcze takie coś: Stowarzyszenie Dziennikarzy Miłośników Biedronek oraz Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Miłośników Biedronek. No bo co jest, kurczę blade. Ale w sumie, nie o to mi chodzi. Ja mam tylko jedno, naprawdę głupie pytanie. A potem już się zamknę.

Pytanie to brzmi: to teraz aktywność patriotyczna równa się palenie różnych rzeczy na mieście?

No dobra, nie zamknę się, kłamałam. To teraz patriotyzmem jest pokazywanie swej nienawiści? Niszczenie? To jeszcze może mały pogromik? Kilka gwałcików? Może chłosta? Wyrywanie paznokietków? Kto Ty jesteś? Polak mały, chuligan i bydlę, którego czyny nagradzane są (jako wykładnia patriotyzmu) przez katolickich dziennikarzy. A to siurpryza!

PS. A tak na marginesie, abstrahując od treści, to forma zdjęcia też dupy nie urywa, co znaczy, że chodziło o jasny przekaz skierowany do społeczeństwa: O, proszę, tak katolik polski rozumie patriotyzm. Dowal każdemu innemu od siebie samego, wzorzec jest jeden, jedynie właściwy. Amen!

Wasza ziemia krwią się dymi I dość świętych kości chowa.

Wszakże jeszcze do tej pory, W bitwach z Turki i z Tatary,

Męczenników waszych wzory, Są świadectwem waszej wiary.”

I wziął w rękę swą sędziwą, Polskiej ziemi grudkę małą,

I na dłoń mu się, o! dziwo! Kilka kropli krwi polało „

Weźcie, rzecze, proch ten z sobą, i cud Boży głoście wszędzie!

Niech ta ziemia wam ozdobą, I relikwią świątyń będzie!

(Władysław Bełza)

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15291412,Przyznali_nagrode_za_najlepsza_fotografie_patriotyczna_.html#Cuk

Reklamy
Published in: on 01/18/2014 at 14:12  14 Komentarzy  

The URI to TrackBack this entry is: https://pawianprzydrodze.wordpress.com/2014/01/18/bardzo-gwaltowny-patriotyzm-czyli-zbawiaj-polske-czynem-pal-gwalc-i-maltretuj/trackback/

RSS feed for comments on this post.

14 KomentarzyDodaj komentarz

 1. Zapłakałem przy hymnie.

 2. Co oczywiście powoduje pytanie, czy musi być to rozróżnienie na dziennikarzy i katolickich dziennikarzy, ale mieszkamy w Polsce i pewnie musi tak być.

  To jest o tyle ciekawe, że ja zawsze miałem wrażenie, że raczej odwrotnie — w Polsce jest rozróżnienie na dziennikarzy i dziennikarzy niekatolickich (kwestia, jak to mówimy w IT, ustawienia difoltów). Nie tylko zresztą dziennikarzy…

  Pytanie to brzmi: to teraz aktywność patriotyczna równa się palenie różnych rzeczy na mieście?

  Teraz? A w 44 kto podpalił Warszawę jak nie patryjoci?

  I na deser:

 3. Deser chyba nie wszedł jako obrazek, więc jako link:

 4. MMM: załapałam cały album na fejsie, nie mogę…. szczególnie zdjęcie z Piratów z Karaibów. Leże i kwiczę
  Ulv, syneczku, mama jest taka dumna, że wychowała Cię na małego Polaka (tu Pawian uronił łzę)

 5. Cały album dość słabawy IMO. Ale to jedno zdjęcie mnie rozwaliło. BTW Czy Pawian ma konto na FB i chce się ziomić? Bo ja z Pawianem chętnie 😉

 6. jak najbardziej, znamy się przeciez kupę lat.

 7. No to jakaś wskazówka może, jak Cię znaleźć? Napisz na maila gazetowego: miasto-masa-maszyna(at wiadomo co dalej)

 8. jest bardzo prosta opcja, pismozadra pl, tam gdzie pisze czasem i linkuję tutaj, jestem podpisana, jak w metryce 😀

 9. Też mnie ten wybór nieprzyjemnie zaskoczył.

 10. Ktoś ty jest?
  Faszysta mały

  Jaki znak twój?
  Uraz trwały.

  Czego uraz?
  Mózgu mego, nad wyraz patriotycznego,

  Posłannictwo moje wielkie,
  Wytępić lewactwo wszelkie,

  Więc pedałów w mordę walę,
  Emblematy ich zaś palę.

  Lesbijkom wymierzam kopa
  Drży przede mną Europa…

 11. Tej wersji nie znałam… Jak to się literatura rozwija 🙂

 12. Kobietawkryzysie, a ja dziś czytałam, że to zdjęcie jest montażem. I to jest najzabawniejszy aspekt tej sytuacji.

 13. Ja czytałem, że nie tyle montażem, co HDR. To taka technika, w której wykorzystuje się 2 (lub więcej ujęć) albo szerszą rozpiętość dynamiczną matrycy niż ludzkiego oka, czyli mówiąc po ludzku – to co w cieniu bierze się ze zdjęcia prześwietlonego a to co jasne – z niedoświetlonego. Artystycznie wychodzą z tego czasami łatwe efekty (choć łatwo przedobrzyć) ale w konkursach fotografii reporterskiej uznaje się to za niedopuszczalną manipulację materiałem.

 14. Ja już właśnie, w międzyczasie, dotczytałam jak to zostało zrobione. Ale własnie, w konkursach, szczególnie reporterskich, uznaje się to za „niedopuszczalną manipulację materiałem”. Brawa dla KSDP.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: